Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX

Zrobił Pan bardzo dobrze!

Od dnia 1 stycznia 2017 roku obowiązuje zmiana w Art. 22 ust. 1 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dotycząca zmniejszenia limitu płatności gotówkowych z 15 000 euro do 15 000 złotych. Jakie są skutki przekroczenia tego limitu? Otóż każdy przedsiębiorca, u którego jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekroczy 15 000 złotych gotówką, jest zobowiązany wyksięgować z kosztów nadwyżkę powyżej zapłaconych 15 000 złotych.

 

Powyższe ograniczenie nie dotyczy kompensaty należności, zapłaty kartą ani też płatności elektronicznych. Także wypłata wynagrodzenia dla zleceniobiorcy nieprowadzącego działalności gospodarczej świadczącego usługi na rzecz przedsiębiorcy np. na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, nie będzie podlegała pod limit płatności gotówką 15 000 złotych.

 

A co z płatnością gotówkową w drugą stronę? Czy można przyjąć zapłatę za towar lub usługę gotówką w kwocie powyżej 15 000 złotych? Jeden z naszych klientów prowadzący działalność w zakresie handlu hurtowego, opisał sytuację, kiedy zawiózł do zagranicznego kontrahenta samochód ciężarowy wypełniony towarem, a ten zamiast zapłacić przelewem jak Minister Finansów RP przykazał, płaci mu gotówką. Nasz dostawca wiedząc, że jeśli nie przyjmie gotówki, będzie długo czekał na przelew, przyjął zapłatę w tej formie. Po powrocie zapytał mnie, czy dobrze zrobił i czy to nie będzie skutkowało jakimiś sankcjami dla niego? Odpowiedziałem: zrobił Pan bardzo dobrze! Celem działalności gospodarczej jest zysk, a ten nie jest możliwy bez pobierania zapłaty za sprzedaż towarów lub usług przedsiębiorcy. Przepisy dotyczące limitu płatności gotówką 15 000 złotych przewidują sankcje za zapłatę kontrahentowi, nie za przyjęcie zapłaty od niego.

 

Na szczęście.

 

Skorpion - Biuro rachunkowe Warszawa

powrót

nasi partnerzy