Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX

Co to jest JPK?

Nowi klienci podpisują umowy z naszym biurem. Nie ma w tym nic dziwnego, ale w pierwszych tygodniach 2018 roku trafiło do nas kilka firm, które od swojej poprzedniej księgowej usłyszały słowa pożegnania z powodu braku przystosowania programu księgowego do wysyłania Jednolitych Plików Kontrolnych. Domyślam się, że  w stosowanych przez nie programach księgowych brakuje aktualizacji programu – stąd decyzja o zakończeniu swojej działalności. Nasze biuro rachunkowe korzysta z licencjonowanych programów księgowych, zawsze aktualizowanych. Jeśli przedsiębiorco szukasz kogoś solidnego do wysyłania JPK w ramach prowadzonej obsługi księgowej a przy tym do obsługi spraw pracowniczych, szkoleń BHP – zapraszamy.

 

Obowiązek przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego został wprowadzony od dnia 1 lipca 2016 roku. Objął on najpierw największe firmy, od 1 stycznia 2017 roku dwie kolejne grupy przedsiębiorców, a od 1 stycznia 2018 roku już wszystkich podatników VAT. Tak, to jest ważne: kto nie jest podatnikiem VAT nie musi składać JPK do urzędu skarbowego.

 

Sam plik JPK ma konstrukcję przypominającą rejestry sprzedaży i zakupów VAT. Do tej pory wysyłaliśmy do urzędu skarbowego deklaracje VAT miesięczne lub kwartalne, teraz informacje przekazywane będą bardziej szczegółowe. Ma to spowodować zdaniem fiskusa skuteczną walkę z wyłudzeniami podatku VAT, wyłapywanie tzw. pustych faktur, czyli wystawianych przez nieistniejącą firmę lub przez istniejącą ale za niewykonane usługi. Dawne kontrole krzyżowe teraz będą wykonywane automatycznie, na podstawie przekazywanych JPK.

Warto więc powierzyć obsługę księgową profesjonalistom, którzy zadbają o Twoje relacje z fiskusem.

 

 

 

powrót

nasi partnerzy